Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі
Інформація про нібито відставку Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського не відповідає дійсності.
В соціальних мережах за останні дні збільшилася кількість повідомлень з поширенням неперевіреної інформації стосовно змін в ЗСУ та Міністерстві оборони України.
Фейк про відставку Сирського
Інформація про нібито відставку Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського не відповідає дійсності.
“Центр протидії дезінформації” спростовує повідомлення, які поширюються в соціальних мережах.
Зокрема, йдеться про те, що Сирський нібито направив відповідний рапорт Президенту спецпоштою Генштабу.
“Центр перевірив цю інформацію. Вона не відповідає дійсності! У поширенні подібних фейків зацікавлений ворог, щоб дестабілізувати ситуацію серед військових і посіяти паніку з-поміж населення”, – йдеться у повідомленні.
Псевдопомога
Цього тижня в мережі побільшало фейкових дописів про надання допомоги. Зазвичай, подібні дописи організовують або шахраї, які намагаються отримати доступ до банківських карт, або росіяни заради збору даних, або для наповнення підписниками телеграм-каналів.
Освітній проєкт “Нота Єнота” публікує, що користувачам Телеграму на Львівщині почали надходити повідомлення про нібито можливість отримати виплати від Департаменту соціальної політики.
У Львівській ОВА прокоментували, що оголошення є фейкових. Зокрема, в повідомленні неправильно назван Департамент. Крім того, чиновники не повідомляють громадян про одержання грошової допомоги за допомогою телеграм-ботів.
“Це — метод реклами третьосортних каналів. У пошуках виплати ви підпишетесь на десятки новинних джерел. А поміж тим — на боти, які надсилатимуть нагадування, що ви й досі не забрали свою виплату. І усе почнеться знову — нові канали, нові обіцянки виплат, які нічого не дають”, – зазначають фактчекери.
Крім того, Червоний Хрест повідомив, що розповсюджується неправдива інформація про нібито видачу всім українцям, які виїхали за кордон, подарункових боксів до Великодня.
У новині шахраї просять подати заявку через нібито офіційний бот у Телеграмі, де збирають персональні дані й просять підтвердити особисту інформацію. Це фейкова інформація та фейковий чат-бот.
Також мережею шириться інформація про відкриту реєстрацію на грошову допомогу від Українського Червоного Хреста, яка видається певним категоріям населення протягом трьох місяців. Дана інформація також не відповідає дійсності
“Український Червоний Хрест повідомляє про всі види гуманітарної допомоги на офіційних каналах комунікації, наприклад на сайті redcross.org.ua, а також ніколи не збирає особисті дані через соціальні мережі.
Будьте уважними, перевіряйте інформацію про види гуманітарної допомоги на офіційних джерелах Українського Червоного Хреста та не передавайте особисті дані шахраям”, – зазначено в повідомленні.
Фейк про Хмельницьку АЕС
Цього тижня в різних месенджерах почали поширювати інформацію про нібито позаштатну ситуацію на Хмельницькій атомній електростанції, через яку начебто підвищився радіаційний фон на Хмельниччині та сусідній Рівненькій області.
«Увага! На Хмельницькій АЕС сталася позаштатна ситуація! У зв’язку з чим можливе підвищення радіоактивного фону в Хмельницькій та Рівненській областях. Водопровідну воду можна використовувати для побутових потреб, але не можна вживати! Вживайте лише те, що зберігалось в герметичному пакуванні. Зберігайте спокій! Слідкуйте за офіційними джерелами інформації», – йдеться в таких повідомленнях.
«АТ «НАЕК «Енергоатом» офіційно повідомляє, що зазначена інформація не відповідає дійсності, – йдеться в заяві «Енергоатому». – Хмельницька атомна електростанція працює в штатному режимі. Жодних відхилень від нормальної експлуатації атомної станції немає, як і немає жодних «нештатних ситуацій». Радіаційний стан на станції перебуває у межах чинних норм». Там нагадують, що дані про радіаційний стан на промислових майданчиках та в зонах спостереження атомних станцій АТ «НАЕК «Енергоатом» доступні за посиланням
Також про стан забруднюваності можна дізнаватися з онлайн-мапи.
Водночас, на Хмельницький атомній повідомили, що радіаційний стан навколо Хмельницької АЕС 30 квітня 2024 року на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень: «Зауважень до роботи обладнання немає.
Дезінформація стосовно полонених
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначає, що пропагандисти поширюють фейки про небажання України звільняти з російського полону своїх захисників
Зокрема, кремль розгорнув чергову кампанію дезінформації з метою посіяти розкол серед родин полонених військовослужбовців, провокуючи штучні конфлікти.
Як повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, росіяни поширюють фейки про нібито поділ військовополонених на категорії або ж про небажання України звільняти з російського полону окремих захисниць та захисників.
Такі дії – визнання ворогом ефективності та наполегливості України в питанні визволення усіх полонених, зокрема й оборонців з Маріупольського гарнізону.
Адже для України є пріоритетом звільнення кожного полоненого громадянина, незалежно від віку, статі, віросповідання або інших особливостей.
Маніпуляції про новий закон
У мережі поширюється інформація про те, що Верховна Рада України нібито збирається ухвалити закон, згідно з яким українців зможуть звільнити з роботи, якщо вони не повідомлять про родичів, які проживають у росії та на тимчасово окупованих рф територіях. У мережі проросійські користувачі припустили, що цей закон може бути використаний владою для масового звільнення і відправлення «простих українців» на фронт, пише видання “Стоп фейк”.
25 квітня Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» ( законопроєкт №7731). Саме цей закон став приводом для численних маніпуляцій.
Насправді про жодне масове звільнення українців, родичі яких проживають у росії, не йдеться. Мета цього закону – убезпечити підприємства критичної інфраструктури від впливу осіб, які працюють на державу-агресора.
У пресслужбі Верховної Ради пояснюють, що цей закон вводить у чинне законодавство поняття «правил поведінки на підприємстві, в установі, організації» – що є додатковою складовою правил внутрішнього трудового розпорядку. Ці правила поведінки передбачають: інформування про наявність родичів, які мешкають в рф чи на окупованих територіях; зобов’язання працівника не розповсюджувати конфіденційну інформацію комерційного чи державного значення.
Відповідно до закону, встановлення таких правил на підприємствах чи об’єктах, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, або ж на об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
Після набрання чинності законом роботодавець матиме право звільнити працівника, за обов’язковим погодженням з профспілкою, якщо набуде чинності вирок суду про засудження працівника за злочин проти національної безпеки України, або працівник не виконає правил поведінки (зокрема, не повідомить про родичів у Росії або на тимчасово окупованих територіях).
Тобто йдеться про те, що тепер співробітники критичної інфраструктури повинні сповіщати свого роботодавця про наявність у них родичів у росії або на тимчасово окупованих територіях. Якщо вони цього не зроблять, це може бути приводом для звільнення.
«Закон унеможливлює роботу колаборантів на підприємствах, установах, організаціях, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки України та/або на об’єктах критичної інфраструктури, якими є, зокрема, атомні електростанції», – повідомляє пресслужба Верховної Ради.
Повідомлення про те, що в Україні нібито почнуть звільняти лише за факт наявності родичів у росії або на тимчасово окупованих територіях, абсурдні. Справа в тому, що згідно з опитуванням соціологічної служби Центру Разумкова від травня 2023 року приблизно половина респондентів, а саме 46,6%, мають родичів у рф чи Білорусі. Схожі результати наводить також Інститут соціології Національної академії наук України.