Національна служби здоров’я України (НСЗУ) запустила торік моніторинг роботи закладів охорони здоров’я, аби перевірити, як вони виконують програму медичних гарантій, як використовують кошти, надані державою, для обслуговування пацієнтів. Такий моніторинг здійснили і на Хмельниччині, він триває. Про попередні його результати на пресконференції для регіональних ЗМІ розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак. 

За словами голови НСЗУ Наталії Гусак, моніторинг дуже важливий для захисту прав пацієнта. Цьогоріч із закладами охорони здоров’я Хмельницької області НСЗУ уклала договори на 5 мільярдів гривень. З них вже витрачено близько 3 мільярдів, щоби люди могли належно отримувати саме безоплатну медичну послугу.

Це суттєва сума. Ми бачимо, що заклади мають можливість піднімати зарплату лікарям. Наприклад, лікар на Хмельниччині мав середню зарплату в січні 20 603 гривні, а в червні — вже 24 366 гривень. Достатньо велика сума використовується і на капітальні видатки, хоча ці кошти мали б виділяти місцеві бюджети. Але для нас важливо, щоби медзаклад у повній мірі виконував договір з НСЗУ”, – сказала Гусак.

Далі очільниця НСЗУ детальніше повідомила про ситуацію із пологами, забезпеченням ліками та стаціонарною допомогою в медзакладах Хмельниччини.

ПОЛОГИ

Голова НЗСУ Наталія Гусак назвала декілька прикладів, коли порушуються стандарти у пологових відділеннях за пакетом “Медична допомога при пологах”.

Зокрема, за її словами, до 46% з усіх жінок, які народжували в Дунаєвецькій багатопрофільній лікарні, застосовано кесарів розтин (за стандартами — не більше 15% від усіх пологів).

Крім того, за даними НСЗУ, у пʼяти медзакладах Хмельниччини цьогоріч приймали пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом:

  • Волочиська багатопрофільна лікарня – 82 пологів, 24 з них – кесарів розтин;
  • Полонська міська багатопрофільна лікарня ім. Н. С. Говорун – 50 пологів, з яких 10 – кесарів розтин;
  • Чемеровецька багатопрофільна лікарня – 15 пологів, з яких 6 – кесарів розтин (40%);
  • Летичівська та Новоушицька багатопрофільні лікарні – по одних пологах.

Це заробляння на жінках, при чому, не забезпечуючи їм безпеку при наданні медичної послуги. Це неприпустиме порушення! І хтось на нього йде. Заради чого? Я, як керівник НСЗУ, не живу у бульбашці і розумію, що кесарів розтин — це лікарям в карман вимагають більше коштів”, – сказала Гусак.

Натомість, наголосила, зовсім інша ситуація в лікарнях Нетішина, Ізяслава та Деражні — там кесарять не більше 12% пологів.

Ще два заклади — Славутську міську лікарню ім. Ф. М. Михайлова та Дунаєвецьку багатопрофільну лікарню — перевіряють. Тож результати моніторингу оприлюднять згодом.

Наступного року НСЗУ, як додала Гусак, не контрактуватиме ті медзаклади, в яких високий відсоток пологів “зі скальпелем”.

ЛІКИ

Зі слів очільниці НСЗУ, моніторять також закупівлю для пацієнтів ліків, на які держава виділяє гроші і які повинні видавати медзаклади безоплатно. Втім, каже, результати перевірки подекуди свідчать про протилежне.

Абсолютним рекордсменом” по всій Україні у цьому пані Гусак назвала Чорноострівську лікарню.

Чорноострівська лікарня за увесь 2023 рік, отримавши кошти за програмою медичних гарантій, пролікувавши 220 пацієнтів у хірургії та 550 пацієнтів стаціонарно, не закупила на жодну гривню лікарських засобів. В мене є питання до цього закладу: як виконується договір з НСЗУ? Це, безумовно, вказує на те, що пацієнти там купують все самі. І насправді там і немає тих пацієнтів, принаймні ми вчора знайшли лише двох”, – розповіла керівниця НСЗУ.

Також вона назвала Грицівський медзаклад, який придбав за весь минулий рік ліків лише на 69 000 гривень.

Це навіть не один відсоток від програми медичних гарантій”, – наголосила Гусак.

Далі йшлося про Хмельницьку обласну лікарню. Тут, каже посадовиця НСЗУ, 146 мільйонів гривень витратили торік на придбання лікарських засобів. І це зрозуміло, враховуючи масштаби закладу. Втім, за її словами, до цього медзакладу надходить чимала кількість скарг саме щодо безпідставного вимагання від пацієнтів купувати ліки за власний кошт. Так, нещодавно пацієнтці за скаргою змушені були повернути близько 10 000 гривень, витрачених на медикаменти, які б лікарня мала надати безоплатно.

І ця лікарка, на яку скаржились, знову продовжує вимагати кошти за закупівлю медпрепаратів, які включені до програми медичних гарантій. В цій же ж лікарні працює її чоловік ФОПом, куди направляються ці пацієнти, і прямо там же ж купляють відповідні препарати. Але я думаю, що тут вже мають спрацювати правоохоронні органи”, – зауважила Гусак.

ЕЛЕКТРОННІ МЕДИЧНІ ЗАПИСИ

Окрім забезпечення права пацієнта на безоплатні та якісні медичні послуги, моніторинг допомагає також контролювати цільове використання лікарнями бюджетних коштів. У шести лікарнях Хмельниччини автоматичний моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМЗ) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом “Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій”:

  • Хмельницька обласна та Деражнянська міська багатопрофільна лікарні – по 118 ЕМЗ,
  • Ярмолинецька багатопрофільна лікарня – 45 ЕМЗ,
  • БЦРЛ Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради та Городоцька міська лікарня – по 38 ЕМЗ,
  • Чемеровецька багатопрофільна лікарня – 34 ЕМЗ.

Цим медзакладам, зауважила Гусак, перерахують кошти, отримані за відповідним пакетом від НСЗУ.

Якщо заклади охорони здоров’я не виконують договори з НСЗУ, то таку угоду, за словами Гусак, можуть і розірвати. Відповідний прецедент, зазначила посадовиця, уже є з одним із медзакладів Київської області.

Моніторинг дає можливість НСЗУ бачити реальний стан справ у лікарнях. Ми бачимо, де не закуповують ліки, де не роблять тромболітичну терапію, де не працює безоплатно КТ. І з усіма цими лікарнями ми працюємо для приведення їхніх послуг у відповідність до умов договору. НСЗУ визначає вимоги до медичних закладів на основі міжнародних стандартів, і відповідність цим вимогам забезпечує якість і безоплатність медичної послуги. За результатами моніторингу ми ведемо роботу з закладами, адже ми зацікавлені в тому, щоб були налагоджені правильні маршрути пацієнтів, щоб вони отримували послуги безоплатно та в повному обсязі”, – наголосила керівниця НСЗУ.

Водночас, Гусак відзначила й позитивні кейси роботи медзакладів Хмельницької області. Зокрема, за її словами, автоматичний моніторинг виявив достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів, яка допомагає попередити ураження головного мозку та значно полегшити процес реабілітації. Найвищі показники застосування тромболітиків у Городоцькій, Шепетівській, Дунаєвецькій, Волочиській, Славутській та Кам`янець-Подільській лікарнях.

Також серед позитивних результатів автоматичного моніторингу на Хмельниччині – дотримання правильного маршруту пацієнтів під час надання допомоги при передчасних пологах у всіх медзакладах, законтрактованих за відповідним пакетом з НСЗУ.

На брифінгу був присутній і начальник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін. Він повідомив, що торік з обласного бюджету виділили понад 300 мільйонів гривень на підтримку закладів охорони здоров’я. З цієї суми майже 260 мільйонів — на закупівлю дороговартісного обладнання для шести медзакладів регіону.

Ми маємо лікувати та реабілітувати наших захисників, які повертаються з фронту і завдяки яким можемо працювати. Також є розуміння, що в умовах, коли змінюються підходи до фінансування, система закладів охорони здоров’я модернізується, тому дуже важливо зараз звернути увагу на проблемні питання: десь невідповідність роботи закладів охорони здоров’я тим вимогам, які є на сьогодні, і взяти до уваги рекомендації. Щоби працювали прозоро, відкрито і в інтересах пацієнта”, – наголосив Тюрін.

Опісля пресконференції відбулась зустріч очільниці НСЗУ з головами громад та керівниками медзакладів Хмельниччини — але вже за закритими від журналістів дверима.

ПОРАДИ (алгоритм дій пацієнта) від голови НСЗУ Наталії Гусак:

  • пацієнт може звернутись до НСЗУ за номером 1677, щоби дізнатись інформацію про контрактування послуг у тій чи іншій лікарні та про ліки, які має надавати держава безоплатно; про це можна запитати і в головного лікаря медзакладу,
  • на сайті НСЗУ є дашборд, який показує, які саме процедури надаються безкоштовно медзакладом за умовами контрактування,
  • фотографувати і зберігати чек на придбані ліки, лабораторні дослідження, діагностику тощо,
  • при написанні скарги до НСЗУ додати ці чеки з метою повернення коштів,
  • до скарги можна додати запис розмови з медпрацівником, який вимагає купувати ліки.

Автор та фото Лея Сказіна.



Джерело: xm-inside.com