Верховна Рада України 22 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт №12414, що, на думку правозахисників та міжнародних партнерів, фактично позбавляє незалежності антикорупційні органи — НАБУ і САП.
За документ проголосували 263 народні депутати. Найбільше голосів дали представники «Слуги народу» (185), підтримали також: «ПЗЖМ» (18), «Довіра» (17), «Батьківщина» (15), «За майбутнє» (10), «Відновлення України» (9), троє депутатів з «ЄС», один від «Голосу» і п’ятеро позафракційних.
«За» проголосували депутати від Хмельниччини: Сергій Лабазюк, Олександр Герега, Богдан Лукашук, Володимир Ватрас, Юрій Заславський, Олена Копанчук, Сергій Мандзій, Ігор Марчук, Микола Стефанчук.
Законопроєкт має офіційну мету — врегулювати досудове розслідування у справах щодо зникнення людей за особливих обставин під час війни. Однак правки, внесені до фінального тексту, дозволяють генеральному прокурору впливати на хід розслідувань НАБУ та САП. Це, на думку експертів, є прямим порушенням принципу незалежності антикорупційних органів.
Одразу після ухвалення документ підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук. У відповідь на це керівники НАБУ та САП звернулися до президента Володимира Зеленського із закликом не підписувати закон.
Громадський рух «Чесно» оприлюднив повний список нардепів, які підтримали законопроєкт. Рух вважає, що ухвалені зміни нівелюють реформу антикорупційної системи.
Посли країн «Групи семи» вже висловили стурбованість останніми подіями навколо антикорупційної інфраструктури України, зокрема діями СБУ щодо НАБУ. Занепокоєння щодо послаблення незалежності НАБУ і САП також висловив Європейський Союз.
Джерело: ngp-ua.info