Бакототерапія — так її організатори називають безкоштовну п’ятиденну програму для ветеранів/ок та військових, яку реалізовують у Староушицькій громаді на Кам’янеччині. Захисникам та захисницям пропонують прогулянки та екскурсії лісами Подільських Товтр та схилами Дністровського каньйону, культурне та гастрономічне дослідження регіону, арт-терапію, плавання Дністром на сапах і багато інших активностей для психологічної реабілітації. Організатори кажуть, ініціатива виникла у відповідь на виклики воєнного часу. Журналістка ХМ-ІНСАЙД поспілкувалась із ними про проєкт та дізналась, чи задоволені ним самі військовослужбовці.

У сільській школі-дев’ятирічці в селі Гораївці здобували освіту 20 учнів. Навчальний заклад довелось оптимізувати і у 2017 році школу зачинили. Щоби приміщення не занепадало, його у 2020-ому передали в оренду громадській організації «Територія» і на базі школи запрацював «Бакота Хаб».

Його створила команда фестивалю «Respublica», як культурний простір та туристичний хостел. На базі хабу проводились табори ПЛАСТу, БУР (Будуй Україну Разом), мистецькі резиденції. Тут є приміщення для проживання, а також лекційні зали, майстерні, де проводяться воркшопи для локального населення ВПО, а також профорієнтаційні лекції для школярів громади.

«До 2022 року тут був осередок для митців із усієї країни: вони проводили фестивалі, пленери, культурні заходи. Опісля повномасштабного вторгнення рф свою роботу дещо перепрофілювали: простір прийняв більше 400 переселенців, з яких 25 проживали там більше, ніж півтора року. Зараз тут проводяться табори із реабілітації ветеранів і ветеранок і діючих військових із усієї України. Для цього залучили грант у розмірі близько 2 000 000 гривень у рамках програми “U-LEAD з Європою”», – розповідає голова Староушицької селищної ради Анатолій Тимчук.

Прогулянки та піші походи мальовничими лісами Подільських Товтр і схилами Дністровського каньйону, культурне та гастрономічне дослідження регіону, арт-терапевтичні заходи – ліпка глиною та різьба по дереву, тілесні практики, плавання Дністром на сапах, ароматерапія через запахи природи та олій, заходи для профорієнтації ветеранів – усе це, за словами організаторів бакототерапії, допомагає захисникам і захисницям відновити сили.

Також запрошують психологів, арт-терапевтів та інших фахівців, що мають досвід роботи з військовими.

«Ми думали, що в Україні є багато місць для реабілітації військових. Виявилося, що ми – це чи не єдина локація, де вони можуть відпочити. Запит великий, тож приймаємо ветеранів та вертеранок з усієї країни. До речі, співвідношення – 70 на 30%. Також до нас навіть звертаються з інших міст, щоби перейняти досвід», – ділиться голова ГО «Територія» Андрій Захарко.

Для військових тут усе безкоштовно – проїзд, проживання, харчування, психологічний супровід, активності. Упродовж 5 днів у таборі одночасно перебуває 20 осіб. Цьогоріч тут відновилось уже 60 ветеранів/ок. Наразі планується ще один заїзд.

«Напочатку кожного табору ми опитуємо групу – дізнаємось про їх очікування і запити. Основне, кажуть військові, «переключитись». Ми розуміємо, що повноцінна терапія за 5 днів – це нереально, але ми можемо зробити так, щоб людина стала на цей шлях. Після таборування всі зазначають, що мета відпочинку досягнута – вдалось «заземлитись» та відволіктись», – ділиться проєктна менеджерка ГО «Територія» Аліна Олійник.

Проєкт, додають, показав гарні результати. Відтак у громаді міркують над тим, як його продовжити і планують відновити табори для захисників та захисниць уже з осені.

Нагадаємо, ХМ-ІНСАЙД уже писав про туристичні та культурні цікавинки у цій громаді. Тож за темою читайте:



Джерело: xm-inside.com