Фахівці обстежили сільгоспугіддя на Хмельниччині і виявили незначне збільшення заселеності їх шкідниками. Про те, які саме види шкідливих організмів збираються зимувати у ґрунті, та як це загрожує посівам — розповіли в Головному управлінні Держпродспоживслужби у Хмельницькій області.

Щорічно у вересні-жовтні спеціалісти управління фітосанітарної безпеки разом з агрономами сільгосппідприємств та фермерами проводять осінні обстеження полів. Розкопують землю, вивчають зимуючий запас шкідників, аби спрогнозувати їх поширення та визначити захисні заходи на майбутнє. Уже є попередні підрахунки.

Ґрунтові шкідники були поширені в усіх районах області, шкідливість їх була помірною, це пов’язано із недостатнім та нестійким зволоженням ґрунту. В період вегетаціїї сільськогосподарських рослин ґрунтові шкідники пошкодили 3-14 % рослин, в приватному секторі 13-18 % рослин”, – зазначають в установі.

Зокрема, дротяники і несправжні дротяники заселяють 51,4% обстеженої площі в чисельності 0,7-1,0 екземпляр на метр квадратний. І це дещо більше за заселеністю, ніж у попередньому році. Осередки їх підвищеної чисельності виявлені в Шепетівському районі.

Личинки травневих та червневих хрущів виявлені на 79% обстежених площ. Їх чисельність перевищує 1 екземпляр на “квадрат”, що теж більше минулого року. Підвищена чисельність шкідника виявлена в Шепетівському і Хмельницькому районах.

Гусениці підгризаючих совок виявлені на 67% обстежених площ. Подекуди вони сягають до двох екземплярів на квадратний метр, що менше, ніж торік. А от в посівах озимини врожаю наступного — 2025 року — шкідника виявили на 68% обстеженої площі, а це більше минулорічного показника. Найбільше цього шкідника знайшли на ланах Кам’янець-Подільського та Хмельницького районів.

Личинки хлібної жужелиці були виявлені на 46% обстежених площ: майже один екземпляр та “квадрат” перевищує за чисельності показник попереднього року. Осередки підвищеної чисельності — в Шепетівському районі.

Личинки хлібних жуків виявлені на 9% обстежених площах, їх середня чисельність не перевищує однієї на квадратний метр. Проте, і це, як зауважують спеціалісти, дещо більше минулого року.

Лялечки капустяної совки поширились на 10,5 % обстежених площ та перевищують торішні показники.

Враховуючи значний зимуючий запас ґрунтових шкідників у поточному році та за умов доброї перезимівлі існує помірна загроза шкідливості в посівах зернових, просапаних, технічних, овочевих культур. Тому необхідно провести обов`язково весняні контрольні обстеження для своєчасного захисту сільськогосподарських рослин, – наголосили у Держпродспоживслужбі.

Зауважили, що вибірково обстежували посіви озимих зернових культур, ріпаку, багаторічних трав, плодових насаджень, лісосмуги та інші місця зимівлі шкідливих організмів. В установі запевняють, що заселення шкідників є цілком контрольованими.

(Фото: consumerhm.gov.ua)



Джерело: xm-inside.com