-
В уряді вирішили зменшити кількість вишів у державній власності.
-
Ті, кого об’єднають, отримають фінансування Світового банку.
-
Дізналися, що може змінитися на Хмельниччині.
В Україні планують реформувати заклади вищої освіти, зменшивши їхню кількість. Це стосується і тих, які розташовані на Хмельниччині. Основна мета — покращення якості вищої освіти та підлаштування під кількість студентів. У цьому матеріалі розповідаємо, що може бути з хмельницькими вишами та якою має бути вища освіта в майбутньому.
Навіщо знадобилося зменшувати кількість вишів
Основні причини майбутнього скорочення мережі закладів вищої освіти у своєму інтерв’ю виданню «The Ukrainians» назвав заступник міністра освіти Михайло Винницький.
Перш за все йдеться про зменшення кількості вступників. 2008 року з українських шкіл випустилися 640 тисяч учнів, 2023 року — 360 тисяч. До 2033 року їх буде ще менше — 300 тисяч з урахуванням окупованих територій. 2008 року на кожен виш припадало у середньому 6700 студентів, 2021 року — 3400 студентів. Даних 2023 року ще немає, але, ймовірно, це буде ще менше.
Крім того, є необхідність покращити якість освіти. Цього хочуть досягнути посиленням, в тому числі фінансовим та кадровим, тих вишів, які залишаться. За словами міністра освіти Оксена Лісового, можна концентрувати інвестиції «в одній точці», а фінансувати всіх потрохи — «недоцільно та безперспективно». Мало того, Світовий банк даватиме до 1,5 мільйона доларів (близько 59,3 мільйона гривень) на оновлення матеріально-технічної бази вишів, які об’єднуються. Гроші є кредитними, їх Світовому банку повертатиме держава.
Ще однією причиною є намагання держави відмовитися від вищої освіти як підготовки до першої роботи, а натомість підходити до неї як до середовища для формування світогляду та наукової роботи. Фахівців повинні готувати перш за все заклади професійної освіти. Михайло Винницький говорить, що така освіта має бути зовсім іншою, ніж так, яка є зараз (теперішні училища та ліцеї). В Україні за останні 20 років не менше 70% випускників шкіл вступали до закладів вищої освіти — часто лише заради диплома. У Європі ж до вишів вступають у середньому 45% випускників шкіл.
Як планують реформувати мережу вишів
Основними змінами, які слід очікувати хмельничанам, є (стосується тільки вишів державної власності):
-
об’єднання закладів вищої освіти, у яких є менш як 5000 студентів
-
якщо у місті до 100 тисяч осіб населення, заклади вищої освіти у них слід об’єднати (Кам’янець-Подільський)
-
якщо у місті від 100 до 350 тисяч осіб населення, допускається наявність двох вишів
-
все це не стосується переміщених вишів (такі є й на Хмельниччині)
-
філії вишів або ліквідуються, або приєднуються до інших вишів у місці розташування
Які виші є на Хмельниччині і що з ними може бути
Для підготовки цього матеріалу журналіст vsim.ua подав запит до Хмельницької обласної військової адміністрації, попросивши надати перелік закладів вищої освіти та дані про кількість студентів — бакалаврів та магістрів — у них. Як з’ясувалося, на Хмельниччині є 13 вишів. Станом на 1 січня цього року у них налічувалося щонайменше 18 389 студентів (два заклади не надали інформацію).
Результати щодо вишів державної власності такі:
-
Хмельницький національний університет — 7170 студентів
-
Подільський державний університет — 3468 студентів
-
Кам’янець-Подільський національний університет — 3083 студенти
-
Кам’янець-Подільський державний інститут — 590 студентів
-
Національна академія Державної прикордонної служби — не надала дані
-
Філія Донецького національного університету — не надала дані
З викладеного вище бачимо, що об’єднання може очікувати три виші Кам’янця-Подільського, оскільки у жодному з них немає 5000 студентів. Крім того, може не стати філії Донецького національного університету. Таким чином в області може залишитися загалом 10 вишів.
Коли саме відбудуться зміни, поки невідомо. У Міносвіти цього місяця повідомили тільки, що призупиняють процес об’єднання на період вступної кампанії. У Хмельницькій ОВА тим часом зазначили, що будь-якої інформації про об’єднання конкретних вишів у них немає.
Також є два комунальних виші, які підпорядковані Хмельницькій обласній раді:
-
Хмельницький університет управління та права — 1513 студентів
-
Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія — 842 студенти
Заплановані зміни їх не стосуються і рішення про об’єднання може ухвалити тільки облрада. Під час підготовки цього матеріалу журналіст vsim.ua звернувся до пресслужби ради з цього приводу, але відповіді поки не отримав. Якщо вона надійде, ми оновимо цей матеріал.
Також на Хмельниччині є п’ять приватних вишів, жоден з яких не має навіть тисячі студентів:
-
Хмельницький інститут соціальних технологій Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» — 539 студентів
-
Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут — 444 студенти
-
Хмельницький інститут ПАТ «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» — 413 студентів
-
Університет економіки і підприємництва — 276 студентів
-
Кам’янець-Подільський податковий інститут — 51 студент
Читайте також:
-
Список 78 шкіл Хмельниччини, які можуть закрити
-
Хмельницькі училища оновлять на 34 мільйони
-
Медуніверситет намагався стягнути гроші за навчання з відрахованої хмельничанки, яка живе у США