У Хмельницькому обласному художньому музеї сьогодні, 23 серпня, відкриють виставку ікон «Молімося за Україну» знаного подільського митця Леоніда Шерстинюка.

В експозиції — 33 ікони, серед них представлено образ Пресвятої Богородиці Іверської, зображеної на дошці кипарису, відновлення якої Леонід Шерстинюк здійснив у 2013 році. Спеціально до виставки ікона привезена з чоловічого монастиря Різдва Пресвятої Богородиці в селі Коржівці Хмельницького району. Відкриття заплановане на 16 годину. 

Митець розповідає, що домінуючим у його творчості є сакральне мистецтво, яким він захопився ще у 1996 році. Він синтезує новаторські художні рішення з традиційними сюжетами і образами національного духовного мистецтва різних періодів.

У жорсткі рамки композиційних вимог автор також привносить інноваційні зміни: постать Богородиці замкнено в еліпсоїдну орнаментальну раму, яка асоціюється з контурами писанки («Різдво Христове»). Більше того, яйцеподібна форма стає основою образів. Також у тло інших творів митець сміливо вводить фрагменти побутових пейзажів, збагачує предметність зображенням птахів, тварин, рослин («Покрова Богородиці», «Творець світу»).

«Кожна виконана ним ікона відзначена іконографічною новизною, емоційно піднесеним барвистим ладом, змістовним образним рішенням та надзвичайно витонченим й віртуозним виконанням, що в сполуці з майстерною обробкою дерева й обрамлення творить художній образ виняткового естетичного звучання», – охарактеризував роботи Володимир Овсійчук — вчитель Леоніда Шерстинюка.

Привертають увагу твори з цікавою іконографічною композицією: «Старозавітна Трійця», «Во спасіння». Так, в останній, змальовано образ Писанки, що символізує Україну, яка несе свій хрест, як і кожна людина. Писанка піднімається до раю, бо Україна відродиться. По боках, з піднятими вгору руками – люди, застигли в молитві. Їх молитва та віра підживлює дух наперекір усім негараздам.

За словами автора, свої роботи він не продаватиме, а планує демонструвати у багатьох містах України.

Зауважимо, Леонід Шерстинюк написав новий образ Богородиці, яким було замінено ікону «Покрови Пресвятої Богородиці», що розташовувалась над аркою у будівлі по вулиці Кам’янецька в Хмельницькому на шляху до Свято-Покровського кафедрального собору і потребував реставрації.

Під час роботи з’ясувалося, що ікона не підлягає відновленню: фарба сильно обсипалася, а лист ДВП, на якому ікона була написана, вже не міг слугувати надійною основою.

«Коли переконався, що відновити образ неможливо, почав писати нову ікону «Покрова Божої Матері» такого ж розміру. Вона виконана в дусі сучасної новітньої української ікони. Написав акриловими фарбами, які довго не вигорають. Промені, німб та написи створив золочені. Додав елементи української вишивки, що є характерним для моїх робіт», – розповідає автор.

Ікона була освячена у 2023 році. Старий зразок зберігається у соборі. 

Нова ікона Покрови Пресвятої Богородиці під час освячення (фото Суспільне. Хмельницький)

Довідково

Леонід Шерстинюк народився 21 серпня 1962 року у м. Хмельницький. Художник-живописець, графік, різьбяр, член Національної спілки художників України, заслужений художник України, лауреат обласної премії ім. Миколи Дарманського в галузі освіти та науки у номінації «Кращий викладач», професор Хмельницького національного університету.

Твори митця зберігаються у музеях та приватних збірках України, США, Канади, Франції, Німеччини, Греції, Італії, Польщі, Австралії.



Джерело: xm-inside.com