За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Спецодяг аварійно-рятувальної служби, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

44 виїзди було в Лісовогринівецької аварійно-рятувальної служби, що на Хмельниччині, від початку 2024 року. Служба обслуговує 14 сіл громади. Її завдання — якнайшвидше дістатися місця пожежі й не дати вогню поширитися.

Про це Суспільному розповів начальник Лісовогринівецької аварійно-рятувальної служби Борис Кривенко.

Начальник аварійно-рятувальної служби Борис Кривенко показує гараж, в якому знаходиться пожежна машина. Вона обладнана двигуном більшої потужності, завдяки чому рятувальники вдвічі швидше дістаються до місця події. Виїжджають на аварії та пожежі в Лісовогринівецькій громаді з 2016 року.

Пожежний автомобіль у гаражі аварійно-рятувальної служби, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Перший рік — 186 виїздів, другий — 187, потім пішло на спад — по 95, 93 виїздів. Ми їздили по школах, показували дітям нашу техніку, їм це дуже подобається. Люди дослухаються до нас, тому пожеж зменшилося набагато", — розповів Борис Кривенко.

Від початку цього року команда виїжджала 44 рази. Спочатку аварійно-рятувальна служба працювала, як пожежна охорона для 14 сіл громади за прикладом сусідньої Польщі, розповів сільський голова Віталій Гралюк. Для створення служби, каже, свого часу долучили місцевий бюджет і державні субвенції.

"Громада розкинута на велику територію, майже 30 кілометрів. Для того, щоб попередити й вчасно реагувати на пожежі вирішили облаштувати пожежну охорону в селі Аркадіївці, де географічно майже центр громади", — розповів Віталій Гралюк.

Працювати починали втрьох, пригадує Борис Кривенко, вчилися з нуля. Зараз у колективі 14 людей. Зарплата — з бюджету громади.

"Водій має бути біля машини, подавати воду, бо один рятувальник не може рукава протягнути сам, тому водій кидає, біжить йому допомагати. Потім побачили, що ми самі не справляємося, через те змушені були взяти ще по одному чоловіку в команду. Вивчилися, і тепер можемо виконувати практично всю роботу, яку виконує державна служба", — розповів Борис Кривенко.

Обладнання, яким працівники аварійно-рятувальної служби гасіть пожежі, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

Служба працює цілодобово: самостійно чи допомагає працівникам ДСНС, якщо сама не справляється. Начальник варти Дмитро Гула розповів про свою частину роботи.

"Якщо, наприклад, пожежа: приїжджаємо, рятувальник дістає рукава, я перевіряю чи від’єднана електроенергія, тому що не можна тушити – вода є провідником для струму. Також потрібно, щоб був відключений газ, щоб не вибухнуло", — каже Дмитро Гула.

Рятувальник Володимир Лісков пригадав: найдовше гасив пожежу протягом 9 годин. Говорить, що в його роботі найголовніше: "Не панікувати. Паніка до добра не доводить".

Наскільки швидко команда дістанеться місця виклику значною мірою залежить від водія. Виїжджати, зі слів начальника служби доводиться на різні випадки. З собою мають – від палки-хлопавки для гасіння сухостою до електроінструменту.

Є в працівників аварійно-рятувальної служби та власні забобони, каже Борис Кривенко.

"Нічого не брати з пожежі. Нічого".