Фільм «Коли співають мертві…» зняли про боротьбу УПА у селі Дідківці Ямпільської громади, що на Хмельниччині. У ролях – місцеві жителі, актори театру, письменники, працівники Хмельницького обласного літературного музею. Прогнозують, що стрічка буде готовою уже за місяць.

Завершено зйомки короткометражного фільму про діяльність організації українських націоналістів (ОУН УПА) на території теперішньої Хмельницької області.

Автор сценарію і режисер Василь Горбатюк, директор Хмельницького обласного літературного музею і письменник, розповів у етері Українського радіо, що дослідженням діяльності ОУН УПА на території Хмельниччини займається понад 20 років.

“Ця тема мене турбує і, безперечно, потребує додаткового вивчення. Якось мені прийшла ідея створення документального фільму про діяльність ОУН УПА на території тодішньої Кам’янець-Подільської області. Ми схопились за неї і, попри відсутність коштів, почали працювати над втіленням”, – ділиться Василь Горбатюк.

Зазначимо, торік обласний літературний музей ініціював створення короткометражного документального фільму “Провідник “Волох”. З історії боротьби ОУН УПА на Поділлі» (спільно з туристично-краєзнавчим центром Дунаєвецької міської ради). Він був присвячений постаті керівника Дунаєвецького надрайонного проводу ОУН Петра Щербатого (псевда «Тиміш», «Волох» та інші). Його презентація відбулась у жовтні минулого року.

«Коли співають мертві…» – така назва нового короткометражного фільму. Він присвячений все тій же тематиці – боротьбі українських націоналістів за самостійну державу проти московських окупантів. Сюжет будується на реальних подіях, що відбувалися в селі Дідківці на території сучасної Ямпільської територіальної громади в 1950-1951 роках.

“Ідею фільму подав Віталій Олуйко. Він описав цю подію в одній зі своїх книг. Я прочитав і відразу побачив, як її можна відтворити у фільмі. Хотілось, щоб ця стрічка була саме ігровою і художньою, але на реальних подіях. Тож знайшов в архіві і реальну справу та досліджував її”, – каже автор сценарію і режисер.

Фільм знімався в Дідківцях, Хмельницькому і Пашківцях.

У ролях – три артисти обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького й самодіяльні актори.

Однією з акторок стала старша наукова співробітниця Хмельницького обласного літературного музею Юна Крушинська.

“Це важлива історія боротьби нашого народу. Моя роль — зв’язкова УПА. Вона не головна, але дуже знакова. Прослідковується лінія між тим часом і сьогоденням. Ти чітко розумієш, що живеш, завдяки тим подіям і людям”, – каже акторка фільму.

Наразі, за словами Горбатюка, триває монтаж. Далі до роботи над стрічкою приступить композитор. Автор стрічки прогнозує, що її можна буде переглянути уже в жовтні.

“Звісно, презентацію плануємо зробити на широких екранах. Згодом стрічку можна буде побачити і в інших форматах. Насамперед хочу, щоб її переглянули усі причетні до тих подій і зйомок. Сподіваюсь, що “доля” цього фільму буде щасливою”, – каже режисер.



Джерело: xm-inside.com