За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Дослідник показує видряпані “Хрести пілігрімів”, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Дмитро Полюхович каже, хрести ставилися паломниками під час ходіння до особливо священних місць.
"Найбільш знамениті на весь світ є хрести Храму Гробу Господнього. Отам їх, мабуть, сотні тисяч буде. Кожен паломник приходив, маленький хрестик ставив. Там нема вільного каміння, де не має таких хрестів. Для України й для Поділля це достатньо нечаста пам’ятка, хрести-петрогліфи від паломників. В наших краях, я спілкувався з науковцями, вони, зустрічаються в печерних монастирях, які розташовані в долині Дністра. Там багато монастирів і хрестів теж вистачає. Є такі хрести петрогліфи, або графіті. Якщо це на штукатурці, в деяких римо-католицьких храмах України", — сказав дослідник.
Видряпані “Хрести пілігрімів”, які віднайшли на Хмельниччині, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Хрести мають дуже цікаву структуру, каже Дмитро Полюхович: "Спочатку прорубувалися чотири дірочки, а потім між собою вони з’єднувались. Я думаю, що ці чотири отвори теж щось означали. В основному всі ці петрогліфи прив’язані в наших краях до православних святинь, це православні монастирі".
До прикладу, каже Дмитро Полюхович, у селі Лісоводи також були знайдені хрестики графіті. В печерних монастирях петрогліфи на стінах храмів і постаментах називаються графіті.
"В селі Лісоводи на цвинтарі є старий хрест, середина XIX століття і на ньому я нарахував 17 хрестів петрогліфів. При чому якщо тут вони одноманітні, просто хрест — чотири крапки, то там штук п’ять різних типів. Дуже цікавих, різноманітних, і теж цікаво чому цього селянина могилу так шанували — це був Пантелеймон Копитько похований в Лісоводах", — говорить краєзнавець.
“Хрести пілігрімів” віднайшли поблизу костелу, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
У селі Андріївка Сатанівської громади, розповідає дослідник, знайдений постамент з "Хрестами пілігримів" не православний, а римо-католицький.
"В римо-католицьких кілька таких хрестів Христових XVII — XVIII століть, але їх дуже мало. Тут щоб багато в одному місці й саме на римо-католицькій, польській пам’ятці — це для України, для Поділля, взагалі достатньо унікально. І незрозуміло, що тут було, хто тут був, який святий, чому. Стоїть на льосі, можливо тут була похована дуже поважна людина, яку там місцеві могли вшанувати, як святого. То є велика загадка, яку треба ще довго розгадувати", — каже Дмитро Полюхович.
На думку Дмитра Полюховича, на знайдену пам’ятку має звернути увагу римо-католицька церква. І встановити даний постамент назад, як він колись стояв.