За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Теплиця з розсадою і квітами, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Зараз на родинній ділянці, каже жінка, ростуть понад три тисячі видів рослин. Господарство входить до мережі пермакультурних центрів України: "Це підглядання за тим, як відбувається в природі й перенесення цього на свою ділянку. Ми не використовуємо жодних гербіцидів, хімічних засобів захисту рослин або мінеральних добрив. У нас усе органіка".
Як підживлюють рослини жінка сказала: "Ми закопуємо сміття в ґрунт або складаємо в такі місця, де воно не заважає, й воно переробляється в органіку. Для мене рослини — неоціненний ресурс. Навіть там, де ми покосили, насіння в рослин ще не дозріло і цією травою ми мульчуємо грядки. Можна закладати, де рослини висаджені, і не треба буде сапати".
Город Іванни Білоус, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Практикує Іванна Білоус алейне землеробство: поміж дерев павловній висаджує грядки: "Воно квітує ніжними фіолетовими лавандовими квітами, великими, як дзвоники, і пахне ваніллю. Ці дерева посаджені з метою збільшення біорізноманіття для примкнення корисних комах, для бджіл був медонос, а в міжряддях ми вирощуємо спаржу".
Рослини поливають із власного озера. У теплицях Іванна Білоус вирощує квіти й розсаду: "У нас є 300 сортів помідор, 100 сортів перцю, 50 — баклажанів. Це все колекційні сорти".
Господарство пильнують три покоління родини: "Ми все дуже дружно робимо. Кожен має свої обов’язки, усі рішення приймаємо спільно на нараді. Я відповідальна за насіння. Кожен рік висіваю багато всіх сортів, щоб зібрати з них насіння".
Іванна Білоус зрізає зелень, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Має фермерка і власний насіннєвий проєкт: "Це — збереження і розмноження насіння реліквійних сортів і сортів відкритого запилення, тобто не гібридів, а сортів, які можуть самостійно продовжувати материнські ознаки з року в рік".
Любить, сказала Іванна Білоус, і експериментувати на грядках: "Я вигадала суміш: зібрала понад 20 видів ранньої зеленини й змішала. Висіваю їх в розсипну, майже поверхнево й поливаю. І прополювати не треба, я просто ножицями нарізаю зелень".
Своє господарство Іванна Білоус називає місцем для садотерапії, займатися якою безоплатно тут можуть усі охочі: "Іноді сім’ї приїжджають, щоб просто погуляти, вони знають, що в нас, де росте. І от зараз у нас в цей час — це віддушина. Рослина — це жива природа, і вона людину наповнює".