кілька типів депресії або депресивного розладу, які характеризуються різними симптомами. Депресія також може відрізнятися за ступенем тяжкості: легка, помірна та важка. Симптоми можуть бути різними у кожної людини.
Депресивний епізод
Термін депресивний епізод (за класифікацією МКБ-10) або епізод великої депресії (за американською класифікацією DSM-V) є тим, що зазвичай мають на увазі під депресією. Згідно європейської класифікації МКБ-10 (Міжнародна статистична класифікація хвороб та проблем зі здоров’ям), депресивний епізод, або клінічна депресія, є видом аффективного розладу (розладу настрою), для якого характерні три основні симптоми:
- поганий настрій;
- втрата здатності відчувати радість;
- зниження енергії, що призводить до астенії і подавлення активності.
Додаткові ознаки депресії:
- зниження концентрації та уваги;
- падіння впевненості в собі та самооцінки;
- відчуття провини перед кимось і низька самооцінка;
- чорний, песимістичний погляд на майбутнє;
- думки або спроби заподіяння собі шкоди або самогубство;
- проблеми зі сном;
- зниження апетиту.
Характеристика настрою
Подавлений настрій рідко змінюється за одну ніч і зазвичай не залежить від різних повсякденних ситуацій. Однак він може змінюватися протягом дня, зазвичай ввечері, а не вранці.
Особливості прояву
Клінічна депресія може проявлятися по-різному у всіх людей. Особливо часто депресія у підлітків характеризується нетиповими симптомами. У деяких людей тривога, стрес і рухова заторможеність виражені сильніше, ніж типові симптоми депресії. Також іноді зміни настрою маскуються іншими ознаками, такими як:
- дратівливість;
- зловживання алкоголем;
- спроби привернути до себе увагу;
- посилення раніше існуючих фобій і нав’язливих станів;
- сильна тривога щодо свого здоров’я (іпохондрія).
Діагностика
Для постановки діагнозу клінічної депресії необхідно, щоб симптоми тривали не менше двох тижнів. Однак, якщо скарги дуже сильні і швидко наростають, діагноз може бути поставлений і через коротший період часу.
За матеріалами сайту Жінка